100 g cvjetače – 21 kcal
Sadrži: kalij, magnezij, kalcij, mangan, željezo, bakar, zink, fluorid, karoten te vitamine C, K, B1, B2 i B6.
Prevencija raka
Karfiol se preporučuje kao pravencija obolijevanju od raka.
Cvjetača detoks
Enzimi koji su pronađeni u cvjetači pomažu proces detoksikacije organizma. Toksične tvari koje se ne uklone na vrijeme mogu poruzročiti oštećenje stanica koje vodi nastanku raka. Posebni enzimi u kombinaciji s vitaminima i mineralima koji su pronađeni u cvjetači, uzrok su njezinim antikancerogenim svojstvima.
Da se zasitite
Karfiol ima malo kalorija, a pruža osjećaj sitosti. Stoga konzumirajmo karfiol radi dobrobiti svoga zdravlja bez bojaznosti da ćemo se od njega udebljati. Pogledajte naš recept za jelo s cvjetačom.
“Ciparski kupus”
Cvjetača potječe s Cipra i isprva se nazivala "ciparski kupus". Znana je već 2500 godina. Uzgajala se već u drevnom Egiptu i Perziji. Nadalje, njezin je uzgoj uveden u Italiju kako bi se proširio Europom od 16. stoljeća. U modernom kulinarstvu upotrebljava se u svemu – od juha do raznih drugih jela od povrća. Kuha se u komadu, ili se poslužuje sirova u salatama.
Što je cvjetača?
Cvjetača je prirodni objekt koji donosi pojašnjenje koncepta fraktala. Sedamdesetih godina prošlog stoljeća, francuski znanstvenik Benoit Mandelbort, profesor na sveučilištu Yale, uveo je pojam fraktala u matematiku. Karakteristika fraktala je njegova samosličnost – dio skupa je slika cjeline. Tako svaki cvijet cvjetače predstavlja sliku cijele cvjetače. Fraktali pronalaze svoju primjenu u toliko različitih područja kao što su medicina, hidrologija i financije.
Povrće na sveučilištu
Mark Twain je jednom rekao: "Cvjetača nije ništa više do li kupusa s diplomom”.