100 g slanutka - 54 kcal Sadrži: proteine, vlakna, fosfor, kalij, C vitamin, provitamin A, kalcij i željezo.   Energetsko sjeme

Sadrži vlaka zbog čega doprinosi ispravnom funkcioniranju probavnog sustava, srčanoj kondiciji, a i stabilizira razinu šećera u krvi. Konzumacijom slanutka opskrbljujete tijelo energijom bez povećanja razine krvi.

Slanutak na putu oko svijeta

Slanutak je do nas došao preko Bliskog Istoka, a tamo je bio prenesen iz sjeverne Afrike i Indije. Feničani su ga donijeli u Španjolsku. Svoj trijumfalni marš Europom dovršio je u bazenu Mediteranskog mora budući mu odgovara suha i topla klima. Španjolci su ga prenijeli u Ameriku. Svoj je dom pronašao, među ostalim, u meksičkoj, španjolskoj, talijanskoj i indijaskoj kuhinji. Ipak, slanutak je prvotno simbol orijentalne kuhinje.

Poput mesa Zahvaljujući velikom udjelu proteina, koristi se kao zamjena za meso u vegeterijanskoj prehrani.  ...na stotinu načina

Putnici i turisti mogu ostati iznenađeni raznolikošću načina pripreme slanutka. U arapskim zemljama slanutak je osnovni sastojak mnogih jela karakterističnih za to područje, na primjer: humus (mashed), falafel (toplo predjelo u obliku okruglica) ili kuskus. Također se melje u brašno, pa se koristi u umacima ili se od njega radi nadomjestak za kavu. Također se dodaje i u juhe i salate. U Indiji i Pakistanu mlade mahune se konuzumiraju kao povrće. Pečene sjemenke su delikatesa na Orijentu.