100 g gljiva – 15 kcal Gljive sadrže vlakna, vitamine D, E i PP, vitamine B skupine, željezo, kalij, fosfor i cink. Gljive odlične za zdravlje
Zbog niske razine natrija, gljive su odlične za osobe koje u svojoj prehrani moraju izbjegavati sol. Kako ne sadrže šećer i masnoće, izuzetno su dobre za dijabetičare. Cink sadržan u njima potiče imunološki sustav.
Neprijatelji glavobolje
Gljive sadrže više vitamina skupine B od svježeg povrća. Kao vodeće u sadržaju riboflavina i vitamina B3, one umanjuju učestalost pojave glavobolja i migrena. Osim nedostatkom ovih vitamina, glavobolje mogu biti uzrokovane i umorom, što se može spriječiti dodavanjem pantotenske kiseline u prehranu.
Zdravi izgled
Osim toga, gljive imaju veliki utjecaj na izgled kože i zdravstveno stanje. Osobe koje paze na svoj izgled trebale bi ih uvrstiti u svoju prehranu, osobito iz razloga jer imaju vrlo niski sadržaj kalorija i mogu pomoći u smanjivanju opsega struka.
Samo za besmrtne Šampinjoni su glasili kao 'ambrozija bogova' već u doba faraona. Egipćani su vjerovali da je konzumirajući njih moguće osigurati besmrtnost koju su zaslužili samo faraoni. Običan čovjek nije smio niti dotaknuti ovu cijenjenu gljivu. Uzgoj šampinjona Francuzi su, prvi u Europi, već u 17. stoljeću započeli s uzgojem ovih gljiva. Mogućnost kultiviranja šampinjona slučajno su otkrili uzgajivači dinja sa područja blizu Pariza, pa otuda dolazi i naziv 'pariška gljiva'. Još tada su pariški uzgajivači uočili da su idealni uvjeti uzgoja u podzemnim špiljama i pećinama. Samo za odabrane
Tijekom mnogih stoljeća, uzgojni šampinjoni bili su poslastica bogatih. Engleski kralj George IV navodno je u sklopu svoje palače u Londonu imao kuću namijenjenu uzgoju šampinjona. Danas je ipak plemenita gljiva dostupna na uživanje svakom nepcu.