
Ono što je privlačno u vegetarijanskim jelima prije svega su: njihov okus, miris, izgled i načini posluživanja.
Kad se prisjetimo pravila uzimanja 5 obroka povrća i voća na dan, pružit ćemo svom organizmu što je najbolje, ali treba i poštivati iduće naputke:
- Ako kupujete svježe povrće, odaberite ono koje je lijepo izraslo, koje je čvrsto i zrelo. Ako kupujete smrznuto povrće, ono mora biti potpuno smrznuto, suho i ne smije biti stopljeno zajedno.
- Operite povrće i ogulite ga u tankom sloju budući se ispod kore nalazi koncentracija hranjivih tvari.
- Kad je povrće oguljeno, isperite ga odmah u čistoj vodi, ne potapajte ga. Potapanjem se gube vrijedni nutrijenti (grupa vitamina B i C vitamin su topljivi u vodi, gube se i minerali).
- Lisnato povrće treba pažljivo oprati, svaki list treba odvojiti, vodu mijenjati. Osušite ga, ne cijedite i ne lomite lišće.
- Povrće, koje ste oprali i po potrebi narezali na manje komade, treba odmah skuhati. Stavite ga u posudu s ključalom, slanom vodom, ili stavite kuhati na pari. Pogrešno je preko povrća izliti hladnu vodu i onda ga staviti kuhati.
Povrće koje sadrži karotin trebalo bi kuhati uz dodatak malo ulja, npr. maslinovog. Korjenasto povrće i mahunarke bi trebalo pri kuhanju poklopiti.
Kupusarke se mogu isprva kuhati u otvorenoj posudi, ali nakon nekoliko minuta posudu je potrebno poklopiti.
- Smanjite vrijeme kuhanja povrća na minimum: kuhajte ga kratko na visokoj temperaturi, dok ne omekša.
- Najbolje je prije kuhanja povrće za salatu uopće ne ljuštiti. Ljušti se kasnije, nakon što ga ohladimo.
- Salate od sirovog povrća treba pripremiti zadnji tren, upavo pred posluživanje.
- Svaka porcija rezanog povrća treba biti kombinirana s umakom ili uljem, čime se povrće štiti od oksidacije.
- Jela od povrća treba kombinirati sa začinima i biljkama, neposredno prije posluživanja. Ako su začini svježi, potrebno ih je nasjeckati ili zgnječiti netom prije njihova stavljanja u salatu.