
Osim što obiluje proteinima, vlaknima i ugljikohidratima, soja sadrži i značajne koncentracije vitamina A, B-skupine, C, D, E, folne kiseline i beta-karotena. Od minerala sadrži cink, magnezij, jod, kalij, kalcij i željezo.
Soja je apsolutni broj 1 među žitaricama i zbog toga što jača imunitet i tako sprječava razboj brojnih opasnih bolesti i poremećaja. Ono što je još važnije za one koji imaju problema s prekobrojnim kilogramima, soja je niskokalorično povrće. Osim u sprječavanju, može biti korisna i u liječenju brojnih bolesti i njihovih posljedica.
Soja u borbi protiv bolesti
- Značajna poboljšanja konzumacijom soje postižemo kod osteoporoze, bolesti koja pogađa ne samo starije osobe, već i one mlađe. Ipak, najvažnija je njena uloga u prevenciji jer pruža tijelu dovoljne količine kalcija. Hrana i mliječni proizvodi koji se preporučaju u tretiranju ovog stanja ne mogu na tako dobar način ispuniti svoju ulogu jer masti životinjskog podrijetla zapravo potiču ekskreciju kalcija iz tijela. S druge pak strane, soja uspješno sprječava razvoj osteoporoze bez neželjenih popratnih učinaka.
- Prehrana sojom također će umanjiti rizik nastanka arterioskleroze, najviše zbog svoje uloge u snižavanju koncentracije "lošeg" kolesterola LDL skupine, a bez istodobnog smanjivanja koncentracije "dobrog" HDL kolesterola. Ako svakodnevno konzumiramo soju na različite načine, možemo postići smanjenje razine kolesterola u krvi za čak 20%.
- Istraživanja su pokazala da je konzumacija soje korisna osobito za žene koje žele umanjiti neugodne učinke menopauze, a mnogi od tih učinaka nastaju zbog konstantnog opadanja razine estrogena.
- Soja sadrži fitoestrogene koji imaju snažan antioksidativni učinak što je korisno u sprječavanju nastanka raka gušterače i pluća. Zaustavljanje aktivnosti estrogena pomoći će u borbi protiv raka dojke, jajnika ili prostate.
- Kao sastavnica svakodnevnog jelovnika, soja će pomoći u održavanju ili postizanju željene vitke figure.