
Začeci jedinstvene njemačke kuhinje pojavljuju se u drugoj polovici 19. stoljeća, zajedno s ujedinjenjem Njemačke u jednu državu.
Veliki ljubitelji krumpira

Regionalne tradicije
U zapadnoj Njemačkoj - Schwarzwaldu i Baden-Württembergu - može se namirisati snažan utjecaj bliske švicarske i francuske kuhinje. Povrće igra važnu ulogu u kuhinji ove regije. U južnom dijelu zemlje, posebno u Bavarskoj, jede se nešto kaloričnija hrana. Možda je to razlog zbog kojeg se njemačka kuhinja godinama smatrala pretjerano masnom i nije postigla svjetsku popularnost. Bez obzira na sve, ona je jedna od najsofisticiranijih kuhinja i veoma je dobro poznata u cijelom svijetu.
Juhe na njemački način
Juhe u Njemačkoj ne uživaju pretjeranu popularnost, ali među najpoznatijima svakako su Gulaschsuppe, juha veoma slična mađarskom gulašu, pikantna juha Bohnensuppe te Zwiebelsuppe, slična francuskoj crvenoj juhi od luka. Nijemci s istoka zemlje često pripremaju solyanku, pikantnu ukrajinsku juhu sa sjeckanim kobasicama. Od ovih juha popularnije su ipak one s rezancima, primjerice bavarska Leberknödelsuppe. Ostala predjela nisu toliko sofisticirana - to su uglavnom salate, paštete ili suhomesnati proizvodi. Na sjeveru zemlje raširena je konzumacija morskih plodova i ribe, od koje je Nijemcima najdraža pastrva.

Kobasice su veoma dobro poznati nacionalni proizvod
Kiseli kupus
U Njemačkoj se kupus konzumira na gotovo sve načine - kuhan, pirjan ili ukiseljen. Na njemačkom teritoriju kupus se pojavio prije mnogo godina, i od tada nije nimalo izgubio na važnosti u prehrani Nijemaca. Ukiseljeni kupus poznat je kao Saurekraut, dok se crveni kupus kuhan s jabukama naziva Apfelrotkohl. Osim toga, Nijemci naprosto obožavaju šparoge, čija sezona počinje u travnju a završava u lipnju. U ovom razdoblju mnogi restorani u ponudi imaju svoj vlastiti jelovnik sa šparogama.
Kava svaki dan
U Njemačkoj kava uživa daleko veću popularnost nego čaj. Uobičajen je obrok koji se naziva „Kaffeekuchen”, a označava kavu s kolačićem ili desertom prema osobnom izboru.