
1) Uravnotežena prehrana
Vašem tijelu potrebni su lagani i raznoliki obroci. Zdrava prehrana podrazumijeva kombinaciju namirnica različitih skupina – pri sastavljanju obroka možete se poslužiti prehrambenim piramidama te raznim tablicama i kalkulatorima kalorijskog unosa.
2) Tjelesna aktivnost
Tjelovježba je neophodna za održavanje energetskog balansa, a osobito je važna za osobe čiji opis posla uključuje cjelodnevno sjedenje u uredu. Više nego drugima, njima su potrebne aktivnosti koje uključuju mnogo kretanja.
3) Žitarice
Jedno od osnovnih načela zdrave prehrane jest dovoljan unos žitarica. One su važan izvor proteina, vitamina B1, magnezija, željeza, cinka i dragocjenih vlakana koja olakšavaju borbu sa suvišnim kilogramima.
4) Mliječni proizvodi
Unos raznolikih mliječnih proizvoda poput jogurta, kefira i sireva s niskim udjelom masnoće izuzetno je važan za djecu i trudnice. Kao jedan od osnovnih izvora kalcija i vitamina B2, mliječni proizvodi osiguravaju pravilan razvoj i zdravlje organizma.
5) Riba i mahunarke
Dva do tri puta tjedno zamijenite mesni obrok ribom, morskim plodovima ili mahunarkama. Na taj način osigurat ćete tijelu optimalan unos proteina.
6) Voće i povrće
Zbog niske kaloričnosti i obilja vitamina, minerala i biljnih vlakana, voće i povrće preporuča se konzumirati u pet obroka dnevno.
7) Masti životinjskog podrijetla
Umjesto unosa masti životinjskog podrijetla, koje sadrže zasićene masne kiseline i kolesterol, u svoju prehranu uvrstite biljna ulja.
8) Šećer i slatkiši
Preporuča se ukloniti šećer i slatkiše iz svakodnevne prehrane jer su oni izvor praznih kalorija, dok istovremeno ne sadržavaju vrijedne nutrijente.
9) Sol
Sol u organizam unosite što je manje moguće – umjesto toga obogatite okus svojih obroka biljnim začinima. Osim toga, svakako provjeravajte sastojke slanih grickalica.
10) Alkohol
Jednako kao i šećer, alkohol je izvor praznih kalorija bez ikakvih nutrijentskih sadržaja. Svedite pijenje alkohola na najnižu moguću razinu.