Dobre manire, obrazovanje i kultura su dobro poznati pojmovi, koji još uvijek nisu izgubili svoj značaj tijekom vremena. Još uvijek je važno razumjeti bonton, bilo da je to na poslovnom sastanku ili na večeri s prijateljima. Dobre manire nisu samo umjetni rituali koji su dio ostavštine iz neke prošle ere, tijekom koje su se veličale konvencije. Postoje vještine prikladnog ponašanja u svakoj situaciji, koje same od sebe proizlaze iz tradicije, ali koje su vrlo praktične i izuzetno korisne u suvremenom svijetu. Tu nije riječ samo o tome kako “znati živjeti“, već i o sposobnosti korištenja toga svega s fleksibilnošću.

Zašto nam je potreban bonton za stolom?

Dojam koji ostavljamo na druge tijekom zajedničkih objeda često utječe na način na koji smo percipirani i cijenjeni; to također utječe na daljnje međuljudske odnose. S druge strane, ako znamo pravila primjerenog ponašanja za stolom, stječemo više samopouzdanja i vještine. Ako smo zbunjeni koja vilica ili nož su predviđeni za koje jelo, ili kako jesti tzv. "teška" jela, nismo u mogućnosti usredotočiti se na teme razgovora i možemo se osjećati izgubljeno. Dakle, vrijedi obogatiti svoje znanje o bontonu za stolom, kako bi izbjegli neugodne situacije, kako bi se osjećali samouvjereno u društvu drugih ljudi i kako bi ojačali osjećaj naše vlastite vrijednosti.

Ponašanje kulturnog čovjeka

Dobre manire na proslavi ili večeri povezane su s elegancijom, pozdravljanjem drugih prema pravilima u odnosu na njihovu starost, te sposobnošću smještanja gostiju za dobro pripremljen i ukrašen stol. One su također povezane s posluživanjem jela po bontonu, odgovarajućim izborom vina i vođenju razgovora prema "pravilima" koja su u skladu sa običajima u pristojnom društvu.

U prošlosti i danas

Pravila koja su se primjenjivala za stolom u prošlosti bila su vrlo stroga, ali vremena se mijenjaju i kodeksi dobrih manira se također mijenjaju. Ipak, neka pravila se još uvijek slijede, stoga, dobro ih je prepoznati i zapamtiti.