Ovisno o kemijskoj strukturi bojila se mogu podijeliti u četiri osnovne skupine:
- klorofili
- karotenoidi
- betalaini
- flavonoidi
Klorofil je zeleni pigment prisutan u biljkama. Sunčeva svjetlost apsorpcije aktivira fotosintezu u svim biljkama. Prije svega, odgovorna je za njihov rast. To je vrlo važno i za pravilno funkcioniranje ljudskog tijela. Pokazuje antioksidativna i protuupalna svojstva i podržava brzo ozdravljenje od posjekotina. Osim toga, opskrbljuje tijelo magnezijem i pomaže krvi pri prijenosu kisika u sve stanice i tkiva, te ima anti-aterosklerotična svojstva. Klorofil također djeluje kao antikancerogeni faktor jednako kao što pomaže štititi tijelo od toksina i nuspojava mnogih lijekova.
KarotenoidiKarotenoidi su odgovorni za narančasto-žutu boju mnogih biljaka - voća, povrća, cvijeća. Najvažniji predstavnici tih boja su: beta-karoten, likopen, ksantofil, lutein i zeoksantin. U ljudskom tijelu karotenoidi obavljaju dvije osnovne funkcije. Prvo su antioksidansi, koji neutraliziraju slobodne radikale. Spriječavaju nastanak mnogih bolesti povezanih s rakom. Karotenoidi su posebno važni u održavanju pravilnog funkcijoniranja očiju, čime se smanjuje rizik od oboljenja očiju, kao što su: makularna degeneracija, katarakta i degeneracija mrežnice oka. Brojna istraživanja također pokazuju da te boje mogu igrati važnu ulogu u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.
Betalaini nisu baš popularna grupa boja, a proizvodi ih relativno malen broj biljaka. Daju biljkama žutu, narančastu, crvenu i ljubičastu boju. Farmakološke prednosti ove skupine bojila se uglavnom odnose na njihovo antioksidativno djelovanje. Istraživanja su pokazala da betalaini pridonose smanjenju oštećenja ljudskih organa uslijed oksidativnog stresa, stanjem poremećene ravnoteže između slobodnih radikala (oksidansa) i antioksidansa (antioksidans) u tijelu. Osim toga, ova skupina spojeva oštećivanjem slobodnih radikala u organizmu inhibira staničnu lipidnu oksidaciju.
FlavonoidiFlavonoidi su glavne boje koje možemo pronaći u cvijeću, povrću i voću. Oni definiraju različite boje, od žute do plave. Flavonoidi su klasificirani kao često pronalaženi antocijanini - tvari čija je biološka aktivnost primarno povezana s krvnim žilama i krvožilnim sustavom. Dobro je poznato da oni utječu na formiranje i jačanje stjenki malih krvnih žila i imaju anti-trombocitna učinak na trombocite. Ovi spojevi imaju koristan učinak i na cirkulaciju u miokardu, stoga se mogu koristiti alternativno pri tretiranju koronarnih bolesti srca. U novije vrijeme, istraživači su uočili antioksidativna svojstva flavonoida i počeli ih koristiti kao prirodne antioksidanse i kao tzv. čistače slobodnih radikala - molekula odgovornih za nastanak tumora ili staničnog starenja. Flavonoidi također imaju sposobnost vezati teške metale - što rezultira uklanjanjem tih štetnih elemenata iz tijela.